Off White Blog

Echipa de curse Breitling câștigă piciorul echipei Red Bull Air Race din Malaysia

Mai 14, 2024

În ciuda unui sezon dificil până în prezent, incluzând trei schimbări de motor în doar trei curse în acest an, echipa de curse de la Breitling a ajuns pe primul loc la prima cursă aeriană Red Bull care a avut loc în Asia de Est. Ținută la Putrajaya în weekendul trecut, victoria este prima pentru pilotul principal, Nigel Lamb. Hannes Arch din Austria și Matt Hall din Australia au reușit, de asemenea, finalizarea podiumului pe locul doi, respectiv pe locul trei. Cu toate acestea, Arch este acum liderul general cu 30 de puncte. Campionul domnesc, Paul Bonhomme, și-a încheiat seria de 15 podișuri drepte, dar este pe locul doi cu 25 de puncte, în timp ce Lamb a trecut pe locul trei cu 17 puncte.

1

Lamb, care a mai făcut turneul Malaeziei ca pilot de afișaj timp de cinci ani, rămâne popular în țară și a văzut un sprijin puternic din partea fanilor săi, în timp ce a vizat un timp de 1: 15.023, cel mai rapid al zilei. Victoria a fost una emoționantă pentru Lamb, care a obținut șase finaluri pe locul doi în cele 43 de curse anterioare în șapte sezoane.

„Am învățat multe, să știu echilibrul dintre asumarea riscurilor și să nu risc prea mult. Este un sentiment minunat. Vă mulțumim pentru tot sprijinul, este un efort al echipei, inclusiv Breitling și organizația Red Bull Air Race, a fost o cursă fantastică și un eveniment aici în Putrajaya, este minunat să ne întoarcem în Malaysia ”, a spus Lamb.