Off White Blog

F1 Shanghai, China: Masterclass-ul lui Lewis Hamilton în conducere îl câștigă și Mercedes Marele Premiu Chinez

Mai 11, 2024

Mercedes-Benz F1 W08 Hybrid de la Lewis Hamilton la Campionatul Mondial de Formula 1 de la Shanghai, China © Sutton Motorsport Images

Stilul de conducere dominant al lui Lewis Hamilton și precizia pură l-au ghidat către cea de-a 54-a victorie în carieră, cu 6,2 secunde în fața față de Prancing Horse de Sebastian Vettel. Britanicul a condus până la capăt, asigurandu-se pe poziția polă în calificări și nu a ratat niciodată o bătaie pe pistă. Acesta este al treilea său Grand Slam de Formula 1, iar acum este la nivel pentru locurile de podium cu marele Alain Prost. Acesta trebuia să fie unul dintre cele mai imprevizibile week-end-uri ale cursei, practicile două fiind anulate după ce elicopterul medical a fost pus la pământ și amenințarea mereu prezentă de dușuri părea că va persista în cursa de duminică după-amiază.

Vino în ziua cursei, însă, vremea s-a limpezit, dar încă mai erau locuri umede vizibile în colțuri - evident din camera de bord a lui Max Verstappen, în timp ce șoferul de curse olandez și-a manevrat în mod expert mașina de pe locul 16 până pe locul 7 în turul de deschidere, ceea ce a fost pentru a-și dovedi încă cea mai bună cursă. Ulterior, el l-a depășit pe cel mai experimentat coleg de echipă, Daniel Ricciardo pentru a termina cursa a treia. El a spus „A fost o cursă foarte provocatoare, dar chiar mi-a plăcut. Cred că am depășit nouă mașini în turul de deschidere, așa că a fost o cursă foarte bună pentru mine. Nu am avut mult timp de parcurs în acest weekend pentru că nu am făcut prea multe în calificări, așa că nu mă așteptam să termin pe podium după ce am început pe locul 16 ”.

Sebastian Vettel al Ferrari, Mercedes AMG F1 Lewis Hamilton și Max Verstappen de la Red Bull Racing pe podium la Marele Premiu de la Shanghai 2017. © Sutton Motorsport Images

Pe măsură ce week-end-ul se pregătea, Daniel Ricciardo a fost văzut în Hong Kong sărind coarda din Golful Causeway, rătăcindu-se sărbătorindu-se pe dim sum. Lewis Hamilton, pe de altă parte, a fost văzut pe un acoperiș din Macao, pe spectaculosul orizont de noapte din Macau, pe punctul de a urca într-un elicopter și apoi din nou la Beijing cu cântărețul JJ Lin, învățând caligrafia, obținând în cele din urmă cerneală nouă pe care a arătat-o ​​cu mândrie chinezului său ventilatoare. Mercedes AMG și-a sărbătorit cei 50 de ani, lansând GT R în China cu Lewis Hamilton, sâmbătă seara, la Shanghai.

Acesta este un pachet de weekend-ul Shanghai, weekend-ul următor este Bahrain și vă aducem toate punctele importante ale cursei, împreună cu luxul din interiorul primului pitstop din Orientul Mijlociu.